Fundacja pod nazwą Galeria Artystyczna Nika Nels została powołana w kwietniu 2012 roku, po to, aby inspirować, wspierać, organizować i przede wszystkim promować twórczość polskich artystów nieprofesjonalnych, tworzących na Śląsku. Również, aby upowszechniać walory artystyczne sztuki regionalnej i folkloru w społeczeństwie. Jest tyle utalentowanych osób, które tworzą swoje „małe dzieła” do przysłowiowej szuflady, bądź tylko dla znajomych. Galeria została utworzona, aby działalność artystyczna takich osób, ujrzała światło dzienne, była zauważona i doceniona.
Zapraszamy do współpracy Artystów- Amatorów, którzy tworzą rękodzieło związane z tradycją śląską.
Planujemy zorganizować warsztaty tematyczne dotyczące: rękodzieła (decoupage, tworzenie biżuterii artystycznej, szydełkowanie, rzeźba) i fotografii profesjonalnej (zajęcia z Fotografami, fotografia w plenerze, foto-pogadanki z podróży). Oferujemy możliwość zorganizowania wernisażu, wystawy prac, a także zaprezentowania swoich dzieł na stronie internetowej Galerii Artystycznej Nika Nels.
Do tej pory udało nam się pomóc kilku osobom – studentce Akademii Sztuk Pięknych, której prace można było zobaczyć i zakupić w Galerii Artystycznej Nika Nels, emerytce z Sosnowca, która tworzy piękne, regionalne obrusy, serwety ręcznie wyszywane, utalentowanej młodzieży z dzielnicy Piotrowice przy pracach malarskich, a także kilku osobom, tworzącym kartki ręcznie zdobione oraz stroiki i przedmioty zdobione techniką decoupage. Wsparliśmy również osoby tworzące własnymi rękami biżuterię oraz rzeczy z dzianiny i drewna.
Pragniemy kontynuować naszą działalność w szczytnej idei pomagania ludziom rozwijać talenty. Jeśli jeszcze przy tym, uda nam się osiągnąć cel w postaci rozsławienia Śląska pod kątem kulturalnym to będzie to dla nas ogromny sukces, spełnienie marzeń i założeń fundacji.
Wyciąg ze Statutu Fundacji:
Rozdział II §4
Fundacja została powołana w celach:
a.inspirowanie, wpieranie, organizowanie i promocja twórczości polskich Artystów nieprofesjonalnych.
b. tworzenie warsztatów i pracowni artystów nieprofesjonalnych.
c. promocji i popularyzacji wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach sztuki użytkowej.
d. promowania rozwoju przedsiębiorczości młodych twórców nieprofesjonalnych.
e. stworzenie platformy do kontaktów między artystami, integracji środowisk artystycznych związanych z nieprofesjonalną sztuką użytkową.
f. promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa grupy docelowej, organizowanie miejsc pracy.
g. promocja i organizacja wolontariatu.
h. edukacja i rozpowszechnianie kultury, rozwój inicjatyw lokalnych, upowszechnianie wyników badań i prac rozwojowych, dotyczących różnych aspektów życia społecznego.
i. edukacja twórców sztuki użytkowej: wystroju wnętrz oraz wzornictwa.
j. mecenat nad twórcami regionalnymi i inspirowanie zainteresowań sztuką folkloru
k. upowszechnianie walorów artystycznych sztuki regionalnej i folkloru w społeczeństwie, w tym również działania terapeutyczne dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez sztukę. l. prowadzenie i finansowanie działalności mającej za zadanie popularyzację i rozwój kultury, sztuki, sportu, turystyki i rehabilitacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych i osób zdrowych.